śr.. wrz 20th, 2023

Łożyska kół pomagają kołom szybko obracać się z niewielkim lub zerowym tarciem. Łożyska te pomagają również w utrzymaniu opon w samochodzie. Łożyska kół to zestaw kulek, które są utrzymywane razem przez bieżnię, metalowy pierścień. 

Czy jazda z brakującym łożyskiem koła jest bezpieczna?

Jazda bez łożyska koła jest niebezpieczna. To nie jest dobry pomysł i nie jest bezpieczne prowadzenie pojazdu ze złym lub brakującym łożyskiem koła. Bez tych łożysk opona może spaść z pojazdu nawet podczas jazdy. Umów się na spotkanie z mechanikiem, aby upewnić się, że jesteś bezpieczny podczas jazdy po drodze.

Kiedy należy wymienić łożyska kół?

Są różne rzeczy, które zauważysz, gdy łożyska kół będą wymagały wymiany, w tym:

Głośne odgłosy: Jeśli zauważysz głośne dźwięki dochodzące z opony, istnieje duża szansa, że ​​winowajcą jest łożysko koła. W miarę zwiększania prędkości hałas będzie coraz głośniejszy. Głośny dźwięk będzie przypominał szlifowanie metalu.

Luźna kierownica: Luźna kierownica jest nadmiernie chwiejna, a przyczyną może być łożysko koła. Chwiejna kierownica jest niebezpieczna, ponieważ nie reaguje tak, jak powinna, co może spowodować wypadek samochodowy.

Zużyte opony: To normalne, że opony w końcu się zużywają, ale często zużyte opony są oznaką złego łożyska koła. Złe łożyska kół mogą powodować nierównomierne zużycie opon, powodując częstsze kupowanie opon.

Wymiana łożysk kół

Podobnie jak w przypadku większości napraw samochodów, nie należy czekać na sprawdzenie pojazdu przez mechanika w celu ustalenia, czy przyczyną problemu są łożyska kół. Nie warto też ignorować uszkodzeń ze względu dużych kosztów, czasami problem leży w cenie części np. części do Iveco. Rozwiązanie tego problemu natychmiast pozwala zaoszczędzić pieniądze, zapobiegając potrzebie kosztownych napraw. Każdy pojazd ma sześć łożysk kół. Pamiętaj, aby powiedzieć mechanikowi o wszystkim, czego doświadczasz.