czw.. wrz 21st, 2023

Jeśli chodzi o jazdę, istnieje mnóstwo mikro-detali, które wpływają na ogólne bezpieczeństwo i ochronę – wszystko od ciśnienia w oponach po umiejscowienie lusterek, przepływ powietrza i ciepła oraz, oczywiście, jakość i aktualny stan wycieraczek przedniej szyby.

Jeśli przebywasz w suchym klimacie bez dużej zmienności pogody, możesz łatwo zapomnieć o utrzymaniu tych małychelementów. Możesz ich używać tylko raz w tygodniu lub raz w tygodniu, aby usunąć brud lub uporczywy zbiór pozostałości po owadach (na dłuższych dystansach). Więc o co chodzi z wycieraczkami przedniej szyby? Czy używasz ich, dopóki nie przestaną działać? Czy musisz czekać, aż utkniesz na drodze podczas złej pogody?

Konserwacja i utrzymanie

Bezpieczna jazda zależy od wielu rzeczy, ale na górze listy znajduje się to, jak dobrze widzisz. W rzeczywistości około 90% decyzji podejmowanych podczas jazdy jest zdeterminowanych wizualnymi wskazówkami. Teraz dodaj to do liczby mikro-decyzji, które masz podejmować w każdej sekundzie, gdy jesteś na ruchliwym skrzyżowaniu w mieście. Chodzi o to, że bez wizualnych wskazówek istnieje większe ryzyko wypadku.

Zawsze powinieneś zdawać sobie sprawę ze stanu wycieraczek, nawet jeśli nie masz w zwyczaju ich używać. 

Długość życia

Długość czasu pracy wycieraczek zależy od wielu czynników, z których najważniejszą jest rodzaj pogody, przez którą codziennie jeździsz, oraz rodzaj wycieraczek, które wybierasz. Na przykład wycieraczki wykonane z silikonu zwykle wytrzymują dłużej niż wycieraczki wykonane z gumy. Te używane kilka razy w tygodniu będą na ogół działać dłużej niż te, które są używane raz lub dwa razy w tygodniu. 

Niektórzy producenci wycieraczek twierdzą, że ich produkty mogą służyć latami, ale większość mechaników zaleca ich wymianę od sześciu miesięcy do jednego roku. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na postęp prac wycieraczek podczas ich używania. Czy są smugi? Wtedy może zajść potrzeba ich wyczyszczenia. Właśnie je wyczyściłem i nadal są zabrudzone? Czas na wymianę. To tak jak z laptopem – trzeba się wybrać na naprawa laptopów i czyścić go minimum raz na rok.

Należy pamiętać, że istnieją przeciętne typy wycieraczek do codziennego użytku w spokojniejszych porach roku, takich jak lato i jesień, a są grubsze, bardziej ochronne, zaprojektowane tak, aby chronić przednią szybę przed zimą i wczesną wiosną. Zawsze można przełączać się między nimi, dbając o przechowywanie ich w bezpiecznym, suchym miejscu i zakładać naprzemiennie między sezonami.

Nie zapomnij o płynie

Płyn do wycieraczek szyby przedniej może być tak samo ważny jak same wycieraczki. Pomoże to zapobiec nadmiernemu zacieraniu się przedniej szyby, a także można go przetrzeć ręcznikiem papierowym lub szmatką i użyć do ręcznego wycierania wycieraczek, aby utrzymać je w czystości i dłużej.

Jeśli smugi nadal będą się pojawiać nawet po użyciu nadmiernej ilości płynu do wycieraczek, może to oznaczać, że pióra lub szyba przednia są zbyt brudne, wycieraczki są zbyt stare lub musisz zainwestować w płyn czyszczący wyższej jakości.

Wszelkie problemy, które mogą się pojawić w związku z płynem do spryskiwaczy, mogą być spowodowane albo nieprawidłowym działaniem pompy płynu, wyciekiem w rurce lub zbiorniku, albo zatkaniem dyszy spryskiwacza.