sob.. wrz 16th, 2023
nie-wiesz-kiedy-i-jak-wymienić-płyn-w-samochodzie-pomożemy-ci

Nie wiesz, kiedy wymieniać płyn w samochodzie? Jeśli chcesz utrzymać swój samochód w świetnym stanie – polecamy samodzielnie sprawdzać poziom płynów. To niedrogi i prosty sposób, aby zapobiec zużyciu lub uszkodzeniu silnika, nie wspominając już o zaoszczędzeniu sporej ilości pieniędzy. Chociaż sprawdzenie płynów w samochodzie jest dość prostym procesem, wymaga pewnej wiedzy. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas wymiany płynu w samochodzie.

Jak wymienić płyn w samochodzie?

Płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy jest naprawdę pomocny, ułatwia Ci widoczność podczas jazdy. Sprawdzenie płynu do spryskiwaczy jest łatwe. Większość samochodów ma nieprzezroczyste zbiorniki płynu do spryskiwaczy z etykietą na korku, jak „przednia szyba” lub „spryskiwacz”. Powinieneś być w stanie zajrzeć do środka bez zdejmowania nasadki. W przeciwnym razie powinien się po prostu odkręcić, ponieważ płyn nie jest pod ciśnieniem ani nie jest niebezpieczny. Weź trochę płynu do spryskiwaczy, który jest przeznaczony do usuwania brudu. Jeśli jesteś całkowicie poza domem i czeka Cię „brudna jazda”, środek do mycia okien, którego używasz w domu, może działać, dopóki nie kupisz płynu do spryskiwaczy.

Płyn do chłodnicy

Chłodnica jest sercem układu chłodzenia Twojego samochodu. Sprawdzaj ten płyn podczas jazdy samochodem. Już tłumaczymy. Chłodnica jest pod ciśnieniem, dlatego nie wolno zdejmować korka, gdy silnik jest gorący lub pracuje. Prawdopodobnie znajdziesz korek chłodnicy z przodu i na środku komory silnika. Ostrożnie otwórz ją szmatką i spójrz do chłodnicy, aby zobaczyć czy widać chłodziwo. Jeśli nie widzisz go u góry, musisz samodzielnie dodać więcej.

Płyn hamulcowy

Aby sprawdzić poziom płynu hamulcowego w samochodzie, musisz znaleźć zbiornik. Jego lokalizacja zależy od rodzaju posiadanego samochodu. Zbiornik płynu hamulcowego znajduje się zwykle w tylnej części komory silnika. Przed otwarciem zbiornika wyczyść zewnętrzną powierzchnię, ponieważ wszelkie zabrudzenia w płynie mogą być niebezpieczne. Aby otworzyć zbiornik, odkręć korek lub użyj śrubokręta do podważenia zacisku, który może utrzymywać go na miejscu. Zajrzyj do środka, aby zobaczyć, gdzie jest poziom płynu. Powinien znajdować się w odległości 1,5cm od nasadki. Jeśli tak nie jest, zajrzyj do instrukcji obsługi, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju płynu należy dodać. Sprawdź również kolor płynu hamulcowego – jeśli wygląda na ciemny, powinieneś poprosić mechanika o jego wymianę.

Reklama: Odzież robocza

Płyn przekładniowy

Płyn przekładniowy utrzymuje smarowanie przekładni, co może zapobiec rozwojowi wielu kosztownych problemów. Drugi prętowy wskaźnik poziomu oleju w silniku dotyczy płynu przekładniowego. Aby sprawdzić poziom płynu przekładniowego, wyciągnij prętowy wskaźnik poziomu, przy dźwigni zmiany biegów w położeniu neutralnym lub postojowym i przy włączonym hamulcu, pozwól silnikowi pracować. Zanurz czubek palca wskazującego w płynie na bagnecie i przetrzyj płyn między palcem a koniuszkiem kciuka. Płyn przekładniowy na bagnecie powinien być różowawy i prawie przezroczysty.