wt.. wrz 19th, 2023
jak-utrzymać-samochód-w-dobrym-stanie

Samochód utrzymany w dobrym stanie posłuży nam dłużej, lepiej zachowa swoją wartość i jest przyjemniejszy w prowadzeniu. Oto pare sposobów na utrzymanie samochodu w dobrym stanie:

Regularnie czyść wnętrze samochodu

Wypierz i odkurz dywany, siedzenia i maty tak często, jak to konieczne, aby usunąć nagromadzony kurz i brud. Wyczyść deskę rozdzielczą wilgotną szmatką, a następnie dokładnie wysusz. Wypoleruj tapicerkę za pomocą środka czyszczącego przeznaczonego do tego celu lub przeznaczonego do opon (nie używaj środków czyszczących zawierających woski lub materiały ścierne). Części plastikowe myj tylko wtedy, gdy są brudne.

Zmieniaj olej zgodnie z harmonogramem

Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi dotyczącymi częstotliwości wymiany oleju (może się to różnić w zależności od modelu i roku). Poproś mechanika o wymianę filtra. Jest to najważniejszy element konserwacji, który zapewni silnikowi sprawność — i przedłuży jego żywotność, a także zaoszczędzi pieniądze w przyszłości. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtr oleju; większość producentów zaleca co drugą wymianę oleju. Noszenie w bagażniku dodatkowego oleju i filtra umożliwia uzupełnienie w razie potrzeby.

Obracaj opony zgodnie z instrukcją

Zwykle odbywa się to co 8 000 km, a czasem częściej w razie potrzeby. Jeśli obroty opon nie są wymienione w instrukcji obsługi lub na naklejce obok wskaźnika poziomu paliwa, poproś personel warsztatu o poradę, jak często należy to robić z oponami o różnych rozmiarach . Podczas obracania opon upewnij się, że nowe są z tyłu i noś zapasowe na wypadek, gdyby opona przebiła się na drodze.

Link sponsorowany: Odzież robocza

Regularnie sprawdzaj opony

Sprawdź bieżniki pod kątem oznak nieregularnego zużycia lub uszkodzeń, zwłaszcza wybrzuszeń lub rozdarć, które mogą sygnalizować pęknięcie. Jeśli masz łyse opony, wymień je na te, które mają dobry bieżnik przed wyruszeniem w zimową pogodę.

Pamiętaj: Kiedy jedna opona zużywa się szybciej niż inne, może to pogorszyć właściwości jezdne samochodu. Więc jeśli wszystkie twoje opony są zużyte, wymiana ich w tym samym czasie jest prawdopodobnie najlepsza.

Wymieniaj wycieraczki co 6-12 miesięcy

Wymień wycieraczki, które nie wycierają się prawidłowo, utrudniając widoczność podczas ulewy lub opadów śniegu. Zużyte wkładki wycieraczek mogą również nie utrzymywać szkła w czystości, dlatego należy je regularnie sprawdzać i wymieniać w razie potrzeby. Użyj żyletki, aby usunąć lód z przedniej szyby przed włączeniem wycieraczek.