śr.. wrz 20th, 2023

Układ klimatyzacji samochodu składa się z wielu elementów, ale jednym z istotnych elementów układu chłodnego powietrza w pojeździe jest skraplacz klimatyzacji. Skraplacz klimatyzacji to chłodnica umieszczona między kratką samochodu a chłodnicą silnika. W skraplaczu gazowy czynnik chłodniczy oddaje ciepło i powraca do stanu ciekłego. Innymi słowy, skraplacz skrapla czynnik chłodniczy z gazu do cieczy.

Ciekły czynnik chłodniczy przepływa do parownika wewnątrz deski rozdzielczej, gdzie chłodzi kabinę. Czy Twój samochód nie jest dla Ciebie wystarczająco chłodny, przynajmniej pod względem temperatury? Ciepłe powietrze może być skutkiem zatkania wężownicy skraplacza klimatyzacji lub wyłączonego wentylatora chłodzącego. Wyciek ze skraplacza spowoduje również utratę czynnika chłodniczego, a tym samym mniejszą zdolność oddawania ciepła, a tym samym cieplejsze powietrze w pojeździe.

Skąd mam wiedzieć, czy mój skraplacz klimatyzacji się zepsuł?

Powietrze będzie cieplejsze niż chcesz lub szyby w Twoim samochodzie będą zamglone. W przypadku wycieku czynnika chłodniczego klimatyzator nie daje zbyt wiele zimnego powietrza, jeśli w ogóle. Wycieki można zlokalizować, dodając do czynnika chłodniczego barwnik ultrafioletowy. Wydajność klimatyzacji może również zostać zmniejszona przez zanieczyszczenia, które gromadzą się z przodu skraplacza, a czyszczenie skraplacza może przywrócić pewną wydajność chłodzenia.

Jak często należy wymieniać skraplacz klimatyzacji?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń w systemie klimatyzacji, skraplacz generalnie nie wymaga serwisowania, to nie naprawa pomp, o ile system wytwarza zimne powietrze. Niektórzy mechanicy zalecają okresowe sprawdzanie skraplacza pod kątem oznak uszkodzenia lub korozji oraz wykonywanie zewnętrznego czyszczenia lub wewnętrznego przepłukiwania, jeśli jest to konieczne, w celu utrzymania wydajności chłodzenia.

Dlaczego muszę zainstalować wymienny skraplacz klimatyzacji?

Ponieważ jest to integralna część klimatyzacji Twojego samochodu i nie będziesz czuć się komfortowo ani nie będziesz w stanie sprawdzić, czy jednostka jest zepsuta. Niektóre skraplacze można czyścić z zewnątrz, spłukując żeberka, podczas gdy inne można oczyścić ze szlamu za pomocą wewnętrznego spłukiwania, ale wielu mechaników prawdopodobnie zaleci zainstalowanie zamiennego skraplacza na ten, który jest zatkany lub skorodowany.