pt.. wrz 22nd, 2023

Zastanawiasz się czy opony z kolcami są odpowiednie dla Ciebie? Zalety opon zimowych są dobrze udokumentowane. Na zaśnieżonych i oblodzonych drogach udowodniono, że opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i lepsze prowadzenie w porównaniu do opon całorocznych. Wszyscy główni producenci oferują szeroką gamę opon zimowych do wyboru, ale co z oponami z kolcami. Czy są dla Ciebie odpowiednie?

Odpowiedź zależy od typu pojazdu, którym jeździsz, i warunków jazdy w Twojej okolicy. Jeśli konsekwentnie jeździsz po oblodzonych drogach, kołki są dobrym wyborem. Dziesiątki, czasami setki kołków wbijających się w nawierzchnię drogi zapewnia doskonałą przyczepność. Na oblodzonych drogach, przy prędkości 30 kilometrów na godzinę, opona z kolcami może zatrzymać się po około 23 metrach, w porównaniu do całorocznych przy 34 metrach. Wymiana opon to nie regeneracja pomp wtryskowych, mimo wszystko warto porównać ceny. Bo jak nie wyhamujesz – koszty mogą być większe. Czasami, myślenie w ten sposób motywuje nas do działania. Oczywiście – wszystko z umiarem.

Opony zimowe z kolcami mają kolce rozmieszczone na całej powierzchni bieżnika, co zapewnia lepszą przyczepność na boki i przód do tyłu, co jest krytyczne na lodzie, zwłaszcza na czarnym lodzie.

Jeśli na drogach jest śnieg, a nie lód, opony zimowe bez kolców prawdopodobnie będą dobrze pasować, chyba że śnieg jest mocno ubity – gęsty śnieg, który został przejechany i ubity. W tym przypadku kołki wbijające się w śnieg zapewniają lepszą przyczepność i kontrolę. Kołki pomagają również w usuwaniu śniegu, który gromadzi się między bieżnikami opony. 

Opony z kolcami mogą być używane w każdej prowincji i na każdym terytorium – chociaż w niektórych prowincjach obowiązują pewne ograniczenia. Niektórzy kierowcy narzekają na hałas podczas jazdy oponami z kolcami na gołych drogach, jednak innowacje przeszły długą drogę, a producenci opon opracowali sposoby na przezwyciężenie tego, co tradycyjnie było największym atutem kolców.

Jeśli więc konsekwentnie jeździsz po oblodzonych lub zaśnieżonych drogach, najlepszym rozwiązaniem mogą być opony z kolcami.