pt.. wrz 22nd, 2023

Nie wiesz jak często należy myć samochód? – Sprawdź!

Kupując pojazd, inwestujesz w coś, na czym polegasz każdego dnia. Zapewnienie mu odpowiedniej konserwacji to najlepszy sposób najtrzymanie pojazdu w świetnym stanie, ale dla wielu kierowców ważna jest również odpowiednia dbałość o wygląd zewnętrzny. Rozpieszczanie pojazdu i dbanie o jego odpowiedni wygląd jest ważne – ale czy możesz spowodować więcej szkód niż pożytku podczas tych wszystkich wycieczek do myjni samochodowej? Jak często należy myć samochód? 

Czy można zbyt często myć samochód?

Większość ekspertów motoryzacyjnych zaleca mycie samochodu co dwa tygodnie. Są ludzie, którzy myją się znacznie częściej, ale w niektórych przypadkach nadmierne mycie powierzchni może spowodować drobne uszkodzenia w lakierze. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na częstotliwość. Podobnie jak to, jak często Twój pojazd będzie wymagał rutynowej konserwacji lub zwykłych napraw, zależy od tego, jak często jeździsz, jak daleko jeździsz, gdzie mieszkasz itd., ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące czynniki dotyczące częstotliwości mycia samochodu:

Jak często korzystasz z pojazdu – Im częściej jeździsz, tym częściej będziesz musiał go myć. Jeśli nie jeździsz codziennie, możesz mieć dłuższe okresy między myciem, ale mycie pojazdu jest istotną częścią utrzymania i konserwacji pojazdu.

Jak daleko i w jakich miejscach jeździsz – jazda po terenach wypełnionych kurzem i brudem oznaczają, że Twój samochód będzie bardziej narażony na wiele nieprzyjemnych zabrudzeń, które mogą obniżyć jego jakość i wygląd. Podobnie, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym często występuje sól na drogach, będziesz chciał rutynowo myć ją z pojazdu. Sól pozostawiona na jakimkolwiek pojeździe zbyt długo może powodować korozję pojazdu lub prowadzić do kosztownych napraw i wymiany części lub podzespołów w przyszłości.

Dlaczego warto myć samochód? Czy w ogóle musisz?

Tak, mycie pojazdu jest częścią jego konserwacji. Usunięcie następujących elementów może pomóc zapobiec uszkodzeniu lakieru lub metalu pojazdu:

  • Sól drogowa
  • Zwierzęce odchody
  • Brud i błoto
  • Deszcz
  • Żywica
  • Smoła lub kurz
  • Pył

Jaki jest najlepszy sposób na mycie samochodu?

Kiedy szukasz poradnika do ulubionej gry – wchodzisz na portal o grach. Kiedy przychodzi pora na mycie pojazdu, którego używasz prawie codziennie – ludzie jadą na myjnię lub… robią to po prostu w domu, ale najpierw trzeba wiedzieć jak to zrobić. Mydło i woda oraz trochę smaru będą bardzo skuteczne. Jeśli zauważysz białe plamy lub nagromadzenie po spłukaniu pojazdu i wyschnięciu na powietrzu, być może umyłeś go w twardej wodzie – nie martw się, jest to całkowicie normalne. Możesz również potrzebować więcej mydła, aby uzyskać dobrą pianę podczas używania twardej wody. Plamy po myciu samochodu pojawiają się, gdy woda wyparowuje, a minerały pozostają w pojeździe. Plamy te mogą również wystąpić przy miękkiej wodzie (przy użyciu wosku), ale będą one łatwiejsze do usunięcia niż przy twardej wodzie.